Крем Hondrostrong – како функционира? Осврти, форум, аптека, цена, каде да се купи

Кремот Hondrostrong е најновиот развој на научници и лекари од САД и Израел за борба против болки во зглобовите и мускулите, спречување на развој на остеоартритис како резултат на повреда или болести како што се артритис, остеоартритис или тендинитис.

Заболувањата на зглобовите сочинуваат над 85% од посетите на невролог или ревматолог. Патологиите на зглобовите и болестите на коскеното и рскавичното ткиво се јавуваат не само кај луѓе постари од 50 години. години, но и кај младите. Професионалните спортисти, луѓето со автоимуни болести, пациентите со повреди и метаболички нарушувања се изложени на посебен ризик.

Hondrostrong крем

Што е остеоартритис?

Остеоартритисот (ОА) е најчеста хронична болест на зглобовите. Остеоартритисот се нарекува и абење, остеоартритис и остеоартритис.

Зглоб е местото каде што се спојуваат две коски. ‘Рскавицата е заштитно ткиво кое ги покрива краевите на коските. Кај остеоартритис, оваа ‘рскавица се распаѓа, што предизвикува триење на коските во зглобот. Ова може да предизвика болка, вкочанетост и други симптоми.

ОП може да се појави во секој зглоб. Сепак, најчесто погодените области на телото се:

ОА е најчеста кај постарите лица, иако може да се појави кај возрасни од сите возрасти.

ОП е водечка причина за попреченост. овој Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) Z] вели дека влијае на повеќе од 32,5 милиони возрасни лица во Соединетите Држави. Еве сè што треба да знаете за ОП, од третман до превенција и многу повеќе.

Симптоми на остеоартритис

Најчестите симптоми на остеоартритис се:

Како што остеоартритисот станува се поостри, болката поврзана со него може да се влоши. Со текот на времето може да се појави и оток на зглобот и околината. Научете како да ги препознаете раните симптоми на остеоартритис, што може да ви помогне подобро да управувате со вашата состојба.

Причините за остеоартритис

Остеоартритисот е предизвикан од оштетување на зглобовите. Ова оштетување може да има кумулативен ефект со текот на времето, така што возраста е една од водечките причини за оштетување на зглобовите што доведува до остеоартритис. Колку сте постари, толку повеќе се повторува стресот на зглобовите.

Други причини за оштетување на зглобовите вклучуваат:

 • минати повреди како кинење на ‘рскавицата, дислоцирани зглобови или повреди на лигаментите
 • заеднички малформации
 • дебелината
 • лошо држење на телото

Одредени фактори на ризик ги зголемуваат вашите шанси за развој на остеоартритис. Тие вклучуваат:

 • имаат семејство со оваа болест, особено родители или браќа и сестри
 • пол, при што жените имаат повисока стапка на ОП од мажите
 • да има најмалку 50 години, според Фондацијата за артритис
 • по минување низ менопауза
 • вежбање занимање со клекнување, качување, кревање тешки или слични активности
 • историја на повреди
 • прекумерна тежина или дебели
 • лошо држење на телото
 • друга состојба која влијае на здравјето на вашите зглобови, како што е дијабетес или друг тип на артритис

Имајќи ОА во еден дел од телото, исто така, го зголемува ризикот од развој на ОА во други делови од телото.

Hondrostrong крем

Што е крем Хондростронг?

Hondrostrong – нов додаток во форма на крем за зглобови со регенерирачки, антиинфламаторно и умерено затоплувачки ефект врз основа на природни состојки. За разлика од аналози во механизмот на дејство, Hondrostrong помага да се постигнат високи терапевтски резултати без несакани ефекти. Главните придобивки:

 1. Природен состав.
 2. Целосни ефекти. Хондростронг се акумулира во ткивото на рскавицата и ја промовира реконструкцијата на зглобните структури дури и 6 месеци по завршувањето на третманот.
 3. Заситеност со храна. Веќе по 2-3 недели употреба, биохемискиот состав на мембраните на синовијалната течност и зглобната капсула се подобрува.
 4. Достапна цена и удобен начин на испорака.

Како функционира Хондростронг?

Веднаш по нанесувањето на заболените зглобови, активните состојки на кремот продираат во слоевите на кожата, стигнуваат до центарот на дегенеративниот и воспалителниот процес, почнуваат да делуваат лековито и превентивно. Главниот терапевтски ефект се изразува во:

 • елиминација на воспаление во зглобовите;
 • спречување на понатамошно уништување на ткивото;
 • подобрување на регенерацијата на сврзните структури на ‘рскавицата;
 • исхрана на синовијалните мембрани.

Мастата Hondrostrong делува во многу насоки: има аналгетско, антиинфламаторно и регенерирачко дејство. Состојките го стимулираат производството на синовијалната течност, ги хранат ткивата и спречуваат понатамошно уништување.

Главното дејство е да се обноват оштетените ензими на ткивото на рскавицата и синтезата на сопствениот колаген, желатиназа и стромелизин . Во рок од една недела од апликацијата, ресорпцијата на коскената плоча под зглобот се намалува, протокот на крв и лимфа се подобрува, отокот и воспалението се намалуваат.

Упатство за употреба на маст Hondrostrong

Формата за ослободување обезбедува длабока и целосна пенетрација на составот во поткожните структури и како резултат обезбедува широк спектар на терапевтски ефекти . Упатствата за употреба на мастата Хондростронг опишуваат две шеми за прием:

 1. Третман на симптоми на разни болести. Неопходно е да се нанесува маст Hondrostrong на погодените зглобови 3 пати на ден. За да го подобрите ефектот, можете да нанесете завој и топла крпа.
 2. Превенција на егзацербации. Доволно е да се аплицира 2-3 пати неделно.

Максималниот ефект на Хондростронг се забележува по 1-2 месеци редовна употреба – важно е кремот да може да се акумулира во зглобот и да го одржува хондропротективниот ефект до шест месеци.

Hondrostrong состојки

Производот целосно се состои од органски состојки кои меѓусебно се зајакнуваат. Состав на Хондростронга:

 • Екстракт од кардамон . Го смирува синдромот на болка, го смирува воспалението и има локално антибактериско дејство. Кардамонот позитивно влијае на мускулното ткиво, ги регенерира зглобовите по повреди или исчашувања.
 • Апитоксин (пчелен отров). Органска состојка со изразен аналгетски ефект. Ги смирува тегобите, воспаленијата, обезбедува проток на крв и лимфа и на тој начин ја подобрува исхраната на сите зглобни структури.
 • Сок од лист од Илекс . Супстанцијата го иницира процесот на регенерација на структурите на коските и ‘рскавицата, спречува повторување на болеста и ја подобрува подвижноста на зглобовите.
 • Зелени школки . Извор на природен хондроитин. Го спречува воспалението, ја ублажува болката и го забрзува закрепнувањето на зафатениот зглоб.
 • Масло од амарант . Ги отстранува токсините и вишокот течност од раната. Амарантот го смирува отокот, воспалението и ја подобрува функционалната активност на заболените зглобови.

Комплексот на витамини и минерали во составот на мастата Хондростронг ја подобрува состојбата на ткивните структури, има локален имуностимулирачки ефект.

Хондростронг

Индикации и контраиндикации за Хондростронг

Индикациите за употреба на маста се следниве симптоми:

 • нарушена подвижност: крцкање и болка при движење;
 • повреден;
 • црвенило на кожата во пределот на зглобовите;
 • брз замор по мала физичка активност;
 • појава на болка во текот на ноќта;
 • оток и оток на зафатениот зглоб.

Кремот Hondrostrong е индициран за секоја болест поврзана со негативни промени во зглобовите.

Главните контраиндикации на Hondrostronga се поврзани со индивидуална нетолеранција кон компонентите на лекот, алергии. Контраиндицирано е кремот да се нанесува на оштетена кожа, рани, акни, алергиски осип. Од 1.500 тестирани субјекти, само 1% од испитаниците доживеале несакани ефекти.

Дали негативните критики на Хондростронг се вистинити? Мислења на форумот

Сè уште има многу контроверзии околу кремот. Потрошувачите се збунети од случаите на интернет дистрибуција и интернет измами. Негативните прегледи на кремот Хондростронг се поврзани со прекршување на режимот на апликација, несоодветна проценка на сериозноста на состојбата, очекување за непосреден резултат. Но, реалноста е дека оригиналниот Hondrostrong навистина функционира. Ова мислење го делат многу корисници на форумот и други корисници.

Позитивни повратни информации за кремот Hondrostrong оставаат не само од корисниците, туку и од лекарите. Многу ревматолози беа задоволни од резултатите од клиничките испитувања и го препорачаа лекот на своите пациенти за долготрајна употреба. Форумот на Министерството за здравство дава информации за долгорочните терапевтски ефекти на Хондростронг. Кремот нема аналози во својот состав, затоа се издвојува од другите аптекарски креми со природниот хербален состав.

Hondrostrong крем

Hondrostrong крем – цена. Амазон, аптека или официјална веб-страница?

Hondrostrong не е достапен во аптеките или на Амазон. Маста може да се купи само на официјалната веб-страница на производителот. Цената на кремот Hondrostrong е прифатлива за секого – сега има 50% попуст на нормалната цена.

За да нарачате Hondrostrong, ве молиме пополнете го формуларот за повратни информации со вашето полно име и телефонски број. Почекајте повик од специјалист за да го објасни купувањето и приемот на стоката. Плаќањето се врши само при достава.

Leave a Comment